Jazda wózkiem widłowym – o tym trzeba pamiętać
Wiele osób sądzi, że jazda wózkiem widłowym nie jest niczym trudnym. Czy rzeczywiście? Rozwiewamy popularne mity, przedstawiając tę czynność w prawdziwym świetle.
Przygotowanie operatora widlaka
Będąc operatorem wózka widłowego, jesteś odpowiedzialny za jego stan, a tym samym bezpieczeństwo osób, które znajdują się w jego sąsiedztwie. Każdy dzień pracy z wózkiem widłowym, powinien być rozpoczęty od kontroli stanu technicznego. Ciśnienie powietrza w oponach, szczelność przewodów hydraulicznych i pneumatycznych, działające oświetlenie sygnalizacyjne i dźwiękowe, a do tego sprawne hamulce i manetki. To wszystko jest konieczne, aby sprawnie i bezpiecznie poruszać się wózkiem.
Jazda wózkiem widłowym
Prowadzenie wózka widłowego bardzo różni się od prowadzenia samochodu. Główna różnica polega na tym, że w wózku widłowym kołami skrętnymi są tylne koła. Oznacza to, że pojazdem manewruje się zupełnie inaczej, niż w przypadku samochodu. Wymaga to wprawy, a przede wszystkim zmiany nawyków.
Uwaga i skupienie
Prowadząc wózek widłowy, trzeba być skupionym na kilku rzeczach naraz. Pierwsza z nich to ładunek, który mamy do przewiezienia, załadowania lub rozładowania. Druga, to wszystko, co znajduje się wokół wózka. Inni pracownicy, sprzęty, poruszające się maszyny, a w końcu przeszkody. Z tego też powodu, operator wózka powinien posiadać pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Niektóre z nich to podzielna uwaga, wyobraźnia przestrzenna, dokładność i sumienność.
Prowadzenie wózka widłowego
Aby obslugiwać jeden z najpopularniejszych rodzajów wózków widłowych, jakim jest wózek jezdniowy należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Do obsługi opisanych maszyn należy odbyć kurs na wózki widłowe czyli szkolenie obejmujące teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do uzyskania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze wózków jezdniowych.
Szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy?
Jeżeli tak, powinieneś koniecznie przejść kurs na operatora wózka widłowego. Trwa on kilkadziesiąt godzin i jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to część teoretyczna, obejmująca takie informacje jak budowa wózków, rodzaj, podział, zasady użytkowania, bezpieczeństwo. Druga część to część praktyczna, mająca charakter wykonywania różnych zadań na placu manewrowym. W tej części kursu będziesz uczyć się prowadzenia wózka, załadunku i rozładunku, a także poznasz wszystkie czynności serwisowe, które powinien umieć wykonać operator. Po całym kursie przeprowadzany jest egzamin, którego pozytywne zaliczenie oznacza uzyskanie uprawnień UDT do kierowania wózkiem widłowym.
Prowadzenie wózka widłowego należącego do zakładu pracy pracodawcy?
Nie. Potrzebny jest do tego jeszcze jeden dokument, który jest imiennym pozwoleniem na prowadzenie wózka widłowego. Zawiera on pełne informacje o osobie, na którą jest wydany, a także informacje dotyczące rodzaju wózka, numeru nadwozia. W przypadku zmiany wózka, przypisanego do pracownika, konieczne jest wydanie nowego imiennego pozwolenia na jego prowadzenie.
Wózek widłowy, akumulatorowy | Budowa jezdniowego wózka widłowego